tuletornid

KOMPOSTIMISEST TEAVITAMINE

Alates 01.01.2024 on kõikjal Eestis kohustus tekkekohal, ka kinnistutel, mida kasutatakse hooajaliselt ehk suveperioodil, biojäätmete liigiti kogumine ning nende kompostimine või jäätmevedajale (Eesti Keskkonnateenused AS) üle andmine, nii ka Harku vallas.
 
Biolagunevate toidujäätmete üleandmise kohustusest jäätmevedajale vabastatakse ainult need isikud, kes oma kodus toidujäätmeid komposteerivad kinnises kompostris, nemad eraldi biojäätmete mahutit muretsema ei pea.
 
Nõuetekohane komposter toidujäätmete jaoks on igast küljest kinnine ja kaanega, nii et sinna ei pääse ligi linnud ja loomad ning piisavalt suur, et sinna saab aastaringselt tekkivaid toidujäätmeid koguda.
 
Kui te ei soovi toidujäätmeid tekkekohal kompostida, siis on kohustus muretseda kinnistule mahuti ning biojäätmed tuleb üle anda jäätmevedajale. Sama aegselt on võimalik kasutada nii kompostrit kui ka biojäätmete mahutit. Näiteks suvel kogute toidujäätmeid kompostrisse ning talveks tellite jäätmevedajalt äraveo, kui enam biojäätmete äravedu ei soovi, saate selle tühistada, võttes ühendust jäätmevedajaga. Mõlema kogumisvahendi kasutamise eelduseks on, et kompostri kasutamisest on teavitatud vallavalitsust.
 
NB! Oma kompostrist ei pea vallavalitsust teavitama elanikud, kes on 2021-2023. aastal saanud Harku Vallavalitsuselt kodukompostri. Need kompostrid on juba jäätmevaldajate registris olemas.

 

 
Juhised taotluse esitamiseks:
 
Avaldust saab esitada vaid kinnistuomanik.
 


 
Kellel arvuti kasutamise võimalust ei ole, saab kompostimise kinnituse esitada vallamajas kohapeal või kui iseteeninduskeskkonna kaudu kinnitust esitada ei õnnestu, siis täita blankett ja edastada see allkirjastatuna ja kompostri pildiga harku@harku.ee.
 
NB! Aia- ja haljastusjäätmeid võib edasi kompostida lahtiselt aunas või vastavalt hinnakirjale anda üle jäätmevedajale.
 
Menetlustähtajad
 
Nõuetekohane taotlus vaadatakse läbi kolmekümne päeva jooksul arvestades taotluse laekumisest.
 
Õigusaktid
 
Harku valla jäätmehoolduseeskiri
 
Vastutaja
 
Heakorraspetsialist Sirje Metsmaker, telefon 5553 0403, e-post Sirje.Metsmaker@harku.ee.

 


Loe lisaks

Ohtlike jäätmete kogumisring 20. mail

20. mail kell 9.30–16 korraldab Harku vald ohtlike jäätmete kogumisringi.

Ohtlikud jäätmed on jäätmed, mis oma kahjuliku toime tõttu võivad olla ohtlikud tervisele,
 varale või keskkonnale.

Oma kodus tekkinud ohtlikud jäätmed saad ära anda
 14.40–15 Suurupis, Suurupi ja Liivakivi tee ristmikul.

Ohtlikud jäätmed on:
*Vanad akud ja patareid
*Aegunud ja kasutuskõlbmatuid ravimeid, kasutatud süstlad, voolikud ja muid meditsiinilisi jäätmeid
*Mootori-, käigukasti- ja määrdeõlid
*Õlifiltrid
*Päevavalguslambid/elavhõbedalambid ja säästupirnid . 
*Elavhõbedalambid ja elavhõbedajäägid
(kraadiklaasid, elavhõbe tuleks panna vee alla purki ja kaanega kinni)
*Saastunud pakendid
*Putuka- ja rotimürgid
*Taimekaitsevahendid (pestitsiidid)
*Asbest ja asbestijäätmed
*Lahustid
*Värvi-, liimi-, laki- ja lahustijäätmeid jaepakendis
*Puidukaitse ja immutusvahendid
*Kemikaalid
*Happelised ja leeliselised lahused
*Reostunud pühkmed ja kalts
*Fotokemikaalid
*Pulbervärv
*Jahutusvedelik
*Puhastusained ja olmekeemia

Vastu ei võeta vanu elektri- ja elektroonikaseadmeid, eterniiti ega autorehve.
Komplektsed elektri- ja elektroonikaseadmed, nagu külmkapid, pesumasinad, arvutid, telefonid,
raadiod, televiisorid, tolmuimejad jms, saab tasuta või eterniiti hinnakirja järgi viia Harku valla
jäätmejaama (Kooli 5a, Tabasalu).
Kogumisring on mõeldud ainult eraisikutele, ettevõtetelt ohtlikke jäätmeid vastu ei võeta.
Eraettevõtted on kohustatud ohtlikud jäätmed üle andma vastavat jäätmeluba omavatele jäätmekäitlejatele.
Kogumisringi peatused 20. mail:
9.30–9.50 Harkujärve bussipeatuse platsil
10.00–10.20 Harku alevikus, Instituudi tee 5
10.50–11.15 Tutermaa tee 7 vastas, korterelamute piirkonnas
11.25–11.50 Kumna Kultuuriaida ees, Kivikirsi tee 1
12.20–12.40 Väänas korterelamute esisel platsil, Tiigi tee 12
13.00–13.20 Türisalus, Tuulimaa ja Veesilma tee ristmikul
13.30–13.50 Türisalus, Joakaare tee 10 parkimisplatsil
14.10–14.30 Vääna-Jõesuu bussipeatuse platsil
14.40–15 Suurupis, Suurupi ja Liivakivi tee ristmikul
15.05–15.25 Muraste bussipeatuse juures, Muraste mõisa ees, Mõisa tee ja Klooga mnt ristis
15.35–15.55 Murastes, Pangapealse lasteaia parklas, Pangapealse 2a


Loe lisaks

KOMPOSTIMISEST JA KOMPOSTRITEST

Alates 31.12.2023 on kõikjal Eestis kohustus tekkekohal biojäätmete liigiti kogumine ning nende kompostimine või jäätmevedajale (Eesti Keskkonnateenused AS) üle andmine, nii ka Harku vallas.
 
Jäätmekäitlust reguleerib Harku valla jäätmehoolduseeskiri, mis läheb aprillis muutmisele, seoses eeltoodud muudatusega. Vastavalt jäätmehoolduseeskirjale on juba täna kohustuslik biolagunevate köögi- ja sööklajäätmete kogumiseks kasutada eraldi kogumismahutit elamutes, kus on 5 või enam korterit ja mitteelamutes, kus tekib nädalas üle 10 kg biolagunevaid köögi- ja sööklajäätmeid.
 
Biolagunevate toidujäätmete üleandmise kohustusest jäätmevedajale vabastatakse ainult need      isikud, kes oma kodus toidujäätmeid komposteerivad kinnises kompostris, nemad eraldi                biojäätmete konteinerit muretsema ei pea.
 
Nõuetekohane komposter toidujäätmete jaoks on igast küljest kinnine nii, et sinna ei pääse ligi linnud ja loomad ning piisavalt suur, et sinna saab aastaringselt tekkivaid toidujäätmeid koguda. Ühise õuealaga paarismaja või kuni kahe kõrvuti asetseva üksikelamu kinnistul on lubatud kasutada kompostrit ühiselt. Selleks tuleb taotleda vallavalitsuselt kompostri ühiskasutus.
 
Kinnistuomanikul on võimalik biolagunevatest toidujäätmetest vabaneda järgnevatel viisidel:
  1. Kinnises kompostris kompostimine. Jäätmevaldaja soetab kinnise kompostri, mille paigaldab oma kinnistule ning naabrikinnistust vähemalt kolme meetri kaugusele, kui naabrid ei lepi kokku teisiti;
  2. Biojäätmete kogumine konteinerisse ning jäätmevedajale üle andmine. Jäätmevaldaja    soetab või rendib konteineri ning sõlmib lepingu jäätmevedaja, Eesti Keskkonnateenused      AS-ga;
  3. Kuni 2 kinnistut kompostivad ühiselt kinnises kompostris. Naabrid soetavad ühiselt kompostri või kasutavad juba olemasolevat kompostrit ühiselt ning lepivad kokku kompostri asukoha. Ühiskasutusest tuleb teavitada vallavalitsust;
  4. Mitme naabriga ühiselt biojäätmete kogumine konteinerisse ning jäätmevedajale üle andmine. Naabrid soetavad või rendivad ühiselt konteineri või kasutavad juba olemasolevat konteinerit ühiselt ning lepivad kokku konteineri asukoha. Ühiskasutusest tuleb teavitada vallavalitsust. Jäätmevaldaja sõlmib lepingu jäätmevedaja, Eesti Keskkonnateenused AS-ga.
 
Harku valla jäätmevedaja tühjendab 226 kinnistu biojäätmete konteinerit, jäätmetekkekohti on aga üle 8 000. Võib eeldada, et paljud kompostivad oma koduaias, kuid päris kindlalt vald seda ei tea ja selleks ongi oluline, et kõik, kes kompostivad, saaksid jäätmevaldajate registrisse ka kirja.
 
Oma kompostrist ei pea vallavalitsust teavitama elanikud, kes on 2021-2023. aastal saanud Harku Vallavalitsuselt kodukompostri. Need kompostrid on juba jäätmevaldajate registris olemas.
 
Harku Vallavalitsus palub kõigil jäätmevaldajatel esitada taotlus biojäätmete kompostimise kohta jäätmevaldajate registri veebilehel. Taotluse juurde tuleb lisada foto oma kompostrist. Vallavalitsus annab nõusoleku 30 päeva jooksul. Sama veebilehe kaudu saab taotleda ka ühiskasutust.
 
Jäätmevaldajate registrisse tuleb sisse logida ID-kaardiga, valida Minu jäätmetekkekohad ► kompostimine ►vali kinnistu, kus kompostid ►taotle kompostimist ►vali fail (kompostrist pildi lisamine on kohustuslik) ► kinnitused (tee linnukesed) ►ESITA kinnitus.
 
Kellel arvuti kasutamise võimalust ei ole, saab kompostimise kinnituse esitada vallamajas kohapeal või kui iseteeninduskeskkonna kaudu kinnitust esitada ei õnnestu, siis täita blankett ja edastada see allkirjastatuna ja kompostri pildiga harku@harku.ee.
 
Aia- ja haljastusjäätmeid võib edasi kompostida lahtiselt aunas või vastavalt hinnakirjale anda üle jäätmevedajale.
 
Harku vallas on viidud läbi kaks kodukompostrite soetamise projekti „Harku valla jäätmemajanduse terviklik kogumissüsteem" ja „Biojäätmete kogumisvahendite ja kompostrite soetamine Harku vallas", mille raames soetati kokku 722 HotBin nimelist kodukompostrit. Viimase projektiga soetati ka 20 biojäätmete konteinerit. Harku vallavalitsuse poolt jagatavad kompostrid ja konteinerid on otsas ning neid juurde ei soetata.

Loe lisaks
Suurupi